14 Ocak 2013 Pazartesi

ALİ AĞAOĞLU'NDAN YORUM


Bu hafta sizlerle Ali Ağaoğlu'yla Ekonomist Dergisi tarafından yapılan röportajı paylaşacağım. Şimdi birlikte Ağaoğlu'nun 2013 yılı için verdiği mesajlara bakalım.

BÜYÜME BEKLENTİSİ: 2012 yılında kentsel dönüşüm yasasının hayata geçirilmesi önemli bir adım oldu. Mütekabiliyet yasasının da etkisiyle daha iyi bir yıl bekliyorum. 2013 yılında hem inşaat sektörü, hem de genel ekonomi 2012 yılından çok daha başarılı olacak. Türkiye'nin yüzde 5 büyümesi içinde en kalıcı ve ucuz yol yabancıya mülk satışıdır.

ENFLASYON TAHMİNİ: Ekonomi yönetiminin bu konudaki öngörülerine katılıyoruz ve gelecek yıl için yüzde 5-6 arasında bir enflasyon beklentisiyle hareket ediyoruz.

YATIRIM PLANI: İnşaat, turizm ve enerji sektöründe faaliyet gösteren grubumuzun, sadece Maslak Projesi ve Finans Merkezi inşası ile yatırımları 2 milyar doları aşıyor. Devreye yeni girecek projeleri de düşünürseniz 2013 yılında yatırım bütçemiz 4 milyar doları bulacaktır. Fakat daha uzun hedefli bir tablo çizmem gerekirse 2016 yılına kadar ciddi bir sıçrama olacağını düşünüyoruz. 2016 yılına kadar inşaatta 9 milyar lira, turizme 700 milyon lira ve enerjiye 2,5 milyar lira yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu sirece kadar sadece inşaattan 22 milyar liralık ciro hedefliyoruz. Bugünden sonra hiç ihale almasak ve yeni araziler almasak bile elimizdeki arsa portföyü ile bu gelire ulaşacağımızı öngörüyoruz.

YARATILACAK İSTİHDAM: Aralık itibariyle grubumuz 9 bin 800 kişiye iş imkanı sağladı. Ben yeni projelerle birlikte yaratacağımız istihdamın 2013 yılında en az 12-13 bini bulacağını düşünüyorum.

AVRUPA KRİZİ: Avrupa'da yaşanan kriz bir yana asıl beklediğimiz Körfez Sermayesi çok önemli. Mütekabiliyet yasasının çıktığı Mayıs ayından bu yana biz 350 milyon dolarlık bir satış yaptık. 2 yıl içinde 1 milyar doların üzerinde bir kaynağı Türkiye'ye getireceğimizi düşünüyorum. Bu da Avrupa'dan ziyade Körfez ülkelerinden gelecektir.

HALKA ARZ: Bu konu da gündemimizde. Belki gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak halka arz olabilir. Bu konuda hazırlığımızı yapıyoruz.

YABANCI ORTAKLIK: Özellikle Bodrum'daki arazimizde neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişi yapıyoruz. Bu noktada da görüşmelerimiz oldu ve ortaklık teklifi aldık. Partnerimizi belirlersek Bodrum'da çok güzel işler yapacağız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder